HausUA lyhyesti

Hausjärven Urheiluautoilijat ry eli tuttavallisemmin HausUA on perustettu vuonna 1989. Jäsenmäärä pyörii 50 henkilön tietämissä. Kilpailujen saralla edustusta on nuorten luokissa (15–17 v.) rallisprintissä ja jokamiehenluokassa. Jokamiehenluokassa kaudella 2008 HausUA:lta oli jopa kolme joukkuetta SM-liigakilpailuissa ja 2017 seuralla oli yksi joukkue kilpailemassa. Rata-autoilu kuuluu myös jäsenistön harrastuksiin .
Ralliedustusta löytyy jopa SM-tasolta ja uutena lajina mukaan tuli nuorisolle suunnattu Karting .
Toimintaan sisältyy lähiseuroissa erilaiset toimihenkilötehtävät (katsastus, liputtajat, rallin Ek-liikenteenohjaajat, Ek-päälliköt, sihteerit, turvapäälliköt, järjestyksenvalvojat, yms. tehtävät) sekä oman sprintin järjestäminen (Hausjärven Talvi / Syys-rallisprint) tai oman JM-kilpailun järjestäminen (HausUA JM).
Seurassa on vahvaa osaamista ralli- ja jokamiesluokan autojen rakentamisessa.
Seuran puheenjohtajana toimii Ari Valkonen ja sihteerinä Maarit Numminen.

Seuran hallituksen kokoonpano kaudelle 2018 .

PJ. Ari Valkonen ari.valkonen@gmail.com

VPJ Mikko Tonttila mikko@tonttila.fi

Joonas Rantanen rantanen90@hotmail.com

Raino Altti raino.a@luukku.com

Jouni Suorsa jouni.suorsa@ps-palosaneeraus.fi

Marko Suikkari motul.modano@gmail.com

Arto Sirpoma arto.sirpoma@saunalahti.fi 

Hallituksen varajäseninä toimii : Olli Tonttila , Harri Numminen ja Vesa Toivanen

Seuran oma sähköposti on : hausjarvenua@gmail.com